خانه / تازه‌ها / ارائه پژوهش علمی تحلیل محتوای صفحات فیسبوک حکومت وحدت ملی افغانستان
ارائه پژوهش علمی تحلیل محتوای صفحات فیسبوک حکومت وحدت ملی افغانستان

ارائه پژوهش علمی تحلیل محتوای صفحات فیسبوک حکومت وحدت ملی افغانستان

پژوهش علمی تحت عنوان “استفاده رسانه های اجتماعی توسط حکومت: تحلیل محتوای صفحات فیسبوک حکومت وحدت ملی افغانستان” از سوی فیصل کریمی، استاد رسانه های جدید دانشگاه هرات امروز ارائه شد. این پژوهش علمی به منظور ترفیع علمی در حضور هیئت داوران، استادان و دانشجویان ژورنالیزم دانشگاه هرات ارائه شد.

چکیده پژوهش:
این پژوهش به منظورتعیین میزان و چگونگی استفاده حکومت وحدت ملی افغانستان از فیس بوک به منظور ارتباط با شهروندان و ترویج فعالیت‌های حکومتی انجام شده است.
ترکیبی از تحلیل محتوای کمی و کیفی برای مطالعه صفحات فیس بوک ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه در یک دوره زمانی سه ماهه (اول سپتامبر تا 30 نوامبر 2017)
مورد استفاده قرار گرفت. در طی دوره تحقیق، 692 پست و 27180 نظر که در صفحات فیس بوک ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه منتشر شده بود، جمع آوری و تحلیل شد. یافته‌های پژوهش نشان می دهد که در طول این بازه زمانی، حکومت وحدت ملی افغانستان از فیس بوک برای ارتباطات یک طرفه استفاده می‌‍ کند و با کاربران فیس بوک تعامل ندارد. براساس یافته‌های پژوهش، “متن و عکس” عناصر اصلی ارائه محتویات در صفحات فیس بوک حکومت است. این مطالعه نشان داد که توجه ویژه به اجندای روابط بین المللی، پوشش نشست‌های رسمی و تقویت جایگاه سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان، تم‌ها یا مقوله‌‌های اصلی استفاده شده در پست های فیس بوکی حکومت وحدت ملی افغانستان است.

واژه‌های کلیدی:
رسانه‌های اجتماعی؛ فیس بوک؛ حکومت وحدت ملی؛ تحلیل محتوا؛ ارگ ریاست جمهوری؛ ریاست اجراییه، افغانستان

دانلود اسلاید پژوهش

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

۲ نظر

 1. حفیظ الله جواد

  درود و سلامتی بر شما

 2. شکرالله یوسفی

  در نخست سلام و احترامات ما را پذیرا باشید جناب استاد.
  بنده نیز یکی از اشتراک کننده گان در این سمینار علمی بودم، یقینا که سمینار علمی شما یکی از بهترین سمینار علمی بود، که تا کنون در آن شرکت نموده بودم.
  و زحمات و تلاش های شما قابل قدر است.
  موفقیت های مزیدبرای شما امتنان داریم جناب استاد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*