فیصل کریمی، استاد رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات

فیصل کریمی، استاد رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات

الگوی راه اندازی شهرداری الکترونیک و اهمیت آن برای شهرداری هرات در نشست مشورتی شهروندان فرهیخته با مدیران شهرداری هرات به روز چهارشنبه ۲ سنبله ارائه شد. در این نشست دو روزه، آگاهان، نهادهای مدنی، والی هرات و کارشناسان حوزه‌های مختلف، بخاطر مشوره دهی و مدیریت بهتر شهری در هرات شرکت کردند.
طرح راه اندازی شهرداری الکترونیک برای شهرداری هرات را فیصل کریمی استاد روابط عمومی الکترونیک دانشگاه هرات، بخاطر بهبود و کارآیی خدمات شهرداری هرات و تحقق حکومت‌داری الکترونیک در این شهرداری، در یک سخنرانی علمی مطرح کرد.
او در این سخنرانی تاکید کرد که برای شفافیت در فعالیت‌ها، اطلاع رسانی سریع و افزایش اعتماد شهروندان به شهرداری هرات، باید فن آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در برقراری ارتباط تعاملی با شهروندان کاربردی شود.

IMG_0999

کریمی با ارایه تعریفی از شهرداری الکترونیکی ، گفت که شهرداری الکترونیک، شهرداری است که توانمندی و قدرت خود را از فناوری اطلاعات و ارتباطات، برای منتشر کردن اطلاعات، ارتباطات و انجام معاملات با مردم، شریکان کاری، کارمندان و حکومت مرکزی می‌گیرد.
او گفت که شهرداری هرات می‌تواند با این سیستم ارتباطی، خدمات خود را به شهروندان، بصورت آنلاین در ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت روز ارائه دهد که این امر سبب کاهش فساد و از بین رفتن سیستم کاغذپرانی در این اداره خواهد شد.
او گفت که دلایل زیادی وجود دارد که نیاز به راه اندازی شهرداری الکترونیک در شهرداری‌های افغانستان است:
۱٫ افزایش مهاجر شدن مردم به شهرهای بزرگ و نیازهای آنها به شهرداری
۲٫ بهبود خدمات الکترونیکی، رشد دولت و افزایش خدمات به شهروندان توسط دولت
۳٫ دسترسی مردم به فن‌آوری‌های جدید ارتباطی و رسانه‌ای
۴٫ مصروف بودن مردم و نیاز شدید آنها به خدمات شهری در غیر از ساعات اداری
۵٫ فساد و شفاف نبودن فعالیت‌های حکومت‌داری و ناراضی بودن مردم از شهرداری
۶٫ رسیدن به معیارهای حکومت داری خوب
فیصل کریمی استاد دانشگاه هرات در ادامه گفت که در صورت کاربرد فن آوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی در امور شهرداری هرات، رفت و آمد ارباب رجوع به شهرداری کم تر می‌شود و از سوی دیگر ظرفیت‌های شهرداری برای ارایه خدمات بیشتر می‌شود.

IMG_0635

او گفت در چنین شرایطی خدمات شهرداری در هر زمان و هر مکان قابل دسترس است و سرعت و کیفیت خدمات به مردم بهبود خواهد یافت.
این استاد دانشگاه، با تاکید بر ضرورت افزایش اعتماد مردم نسبت به شهرداری هرات گفت که شهرداری با کاربرد شهرداری الکترونیک، می‌تواند تصویر مثبت و ایده آلی از این اداره در سطح محلی، ملی و بین المللی ارائه دهد.
کریمی با نقد سایت شهرداری هرات گفت که سایت اینترنتی شهرداری، ضمن اینکه خوبی‌ها و نقاط مثبتی دارد اما دیر بروز می‌شود و گزارش فعالیت های سالانه شهرداری نیز در آن دیده نمی‌شود. او گفت که باید شهرداری روی الگوی شهرداری الکترونیک بیشتر کند و این باید در الویت‌های کاری شهرداری هرات باشد.
او به مسؤولان شهرداری هرات وعده داد تا در قسمت پیاده سازی الگوی شهرداری الکترونیک با آنان همکاری کند.

یک دیدگاه برای “الگوی شهرداری الکترونیک، شهرداری‌ها را کارآ و پاسخگو می‌کند”

  • نجیب‌الرحمن حدید گفت:

    طرح خوبی‌است و بدون شک عملیاتی‌سازی آن، روند خدمت‌‌رسانی به شهروندان را بهبود می‌بخشد و در عین حال؛ آغازگر فرایند «شهروند‌محوری» در اجرای برنامه‌های شهری و در نتیجه مدیریت‌شهری در هرات خواهد بود. امتیاز ایجاد این طرح به استاد کریمی‌عزیز مبتکر آن در هرات مربوط می‌شود. سپاس استاد!