خانه / تازه‌ها / برگزاری دومین همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات
برگزاری دومین همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات

برگزاری دومین همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات

دومین همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین تحت نام” زندگی دوم در فضای مجازی” روز پنجشنبه در دانشگاه هرات برگزار شد. در این همایش علمی، مسوولان دانشگاه هرات، شماری از مسوولان اداره‌های دولتی، خبرنگاران، استادان و دانشجویان دانشکده ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات شرکت کردند.
در این جشنواره رسانه‌های آنلاین، 90 تن از دانشجویان روزنامه‌نگاری آنلاین و روابط عمومی الکترونیک دانشگاه هرات، در یک رقابت وبلاگ نویسی حرفه‌ای و رسانه‌های اجتماعی شرکت کردند.
نعمت الله سروری رییس دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات در سخنرانی در این همایش گفت که این دانشکده در سال‌های اخیر چندین همایش علمی در موضوعات مختلف به هدف تشویق دانشجویان و ارایه‌های کارهای علمی استادان برگزار کرده است.
او گفت که در تلاش هستند تا روند آموزش را در این دانشکده، کاربردی بسازند و تمرکزی بیشتر برکارهای عملی دانشجویان داشته باشند.
او از دوره های کارآموزی در سال چهارم تحصیلی برای دانشجویان این دانشکده نیز خبرداد.

تغییر ماهیت ژورنالیزم
فیصل کریمی استاد رسانه‌های آنلاین دانشگاه هرات و مسوول برگزاری این همابش، هدف از برگزاری همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین را تشویق دانشجویان در استفاده از فناوری‌های جدید رسانه‌ای و شناسایی چهره‌های برتر روزنامه نگاری آنلاین و روابط عمومی الکترونیک این دانشکده عنوان کرد.
01
او گفت که از 6 سال به اینسو مضمون روزنامه‌نگاری آنلاین در دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات برای بهبود و افزایش مهارت‌های دانشجویان در فضای وب تدریس می‌‌شود که تاکنون 400 تن از دانشجویان و فارغان این دانشکده ، مهارت‌های ژورنالیزم چند رسانه‌ای و آنلاین را فراگرفته اند.
او در این همایش، سخنرانی علمی در مورد اینترنت و تغییر ماهیت ژورنالیزم در جهان ارایه کرد.
این استاد ژورنالیزم دانشگاه هرات درسخنرانی اش گفت که اینترنت، ماهیت روزنامه نگاری را تغییر داده و این ابر رسانه، جغرافیای زمان و مکان را در اطلاع رسانی از بین برده و زمینه همگرایی رسانه‌ای را نیز در روند اطلاع رسانی فراهم کرده است.
کریمی به ویژه گی‌های منحصر به‌فرد رسانه‌های آنلاین یاد کرد و تاکید نمود که تعاملی بودن، قابلیت فرامنتی و چند رسانه‌ای بودن این رسانه، سبب شده تا روزنامه‌ها، رادیوها و تلویزیون‌ها برای جبران مخاطبان و منابع مالی از دست رفته خود به فضای وب نیز روی بیاورند.
به گزارش رادیویی این همایش نیز گوش دهید:
چهره‌های برتر دانشجویی
در بخش دیگر از این همایش علمی و جشنواره رسانه‌های آنلاین، به 8 تن از وبلاگ نویسان برتر و فعالان آنلاین در حوزه‌ وبلاگ‌های خبری و سازمانی، سپاس‌نامه‌ها و جوایزی اهدا شد.
شرکت افغان هاست که یکی از حامیان این همایش بود، برای تشویق این دانشجویان چهار وب سایت را با میزبانی و دامنه رایگان به این دانشجویان و دانشکده ژورنالیزم اهدا کرد تا از این بعد، این فعالیت‌های بصورت ‌حرفه‌ای تر و تخصصی‌تر از طریق وب سایت‌ها ارایه کنند.
7
در پایان این همایش گفتمان آزادی با حضور کارشناسان، استادان، دانشجویان و خبرنگاران پیرامون رسانه‎‌‌های آنلاین؛ فرصت‌ها و تهدیدها نیز برگزار شد.
تدریس روزنامه نگاری آنلاین و روابط عمومی الکترومیک برای اولین بار در افغانستان بصورت اکادمیک و حرفه‌ای تنها در دانشگاه هرات آغاز شد و براساس پیشنهاد این دانشگاه، قرار است که تدریس این مضامین در دیگر دانشگاه‌های افغانستان روی دست گرفته شود.

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*