همایش علمی به مناسبت ۳ می روز جهانی آزادی مطبوعات از طرف انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌یی افغانستان و دانشکده ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه/پوهنتون هرات به همکاری نهاد دانش آموخته‌گان افغان در دانشگاه/پوهنتون هرات برگزار می‌شود.
در این همایش حدود ۳۰۰ تن از استادان ژورنالیزم، خبرنگاران، دانشجویان ژورنالیزم، فعالان مدنی و برخی از مقام‌های دولتی هرات شرکت خواهند کرد و در مورد آزادی بیان و وضعیت رسانه‌ها در افغانستان ، با هم دیگر بحث و گفتگو خواهند پرداخت.
در همایش بزرگداشت از روز جهانی آزادی مطبوعات در هرات، استادان برجسته روزنامه‌نگاری، نظام رسانه‌یی افغانستان را در سخنرانی‌های علمی و مقاله‌هایی آسیب شناسی خواهند کرد و خبرنگاران از چالش‌ها و تهدیدهای در برابر کار رسانه‌ای در کشور خواهند گفت.

رقابت مقاله‌نویسی دانشجویی
به همین مناسبت، رقابت مقاله نویسی بین دانشجویان ژورنالیزم و روابط عمومی دانشگاه هرات در آستانه این روز خجسته، برگزار خواهد شد و دانشجویان عزیز می‌توانند مقاله‌های شان را در حوزه‌های:
۱-آزادی فکر و بیان در افغانستان و جهان
۲- حق دسترسی به اطلاعات
۳- حق حریم خصوصی
۴- جرایم رسانه‌یی
۵- نقش آزادی بیان در توسعه دموکراسی
۶-آسیب شناسی وضعیت رسانه‌ها در افغانستان
۷- بایدها و نباید‌های اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری
تا روز پنچشنبه ۳۰ اپریل ۲۰۱۵ به دبیرخانه همایش در دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات به سپارند و یا به ایمیل‌های medialaw@faisalkarimi.com – fslkarimi@gmail.com
بفرستند.
معیارهای مقاله‌ها:
۱-مقاله‌ بین ۳ تا ۴ هزار کلمه باشد.
۲-دارای حداقل ۵ منبع معتبر علمی باشد.
۳-دارای خلاصه، نتیجه گیری و فهرست منابع باشد.
۴- دارای پاورقی و ذکر منابع در داخل صفحات باشد.
۵- مرتبط به وضعیت عمومی آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان در ولایت هرات و یا افغانستان باشد.
مقاله‌های ارسالی دانشجویان توسط هیئتی از استادان بررسی و سه مقاله برتر در همایش معرفی و به نویسنده آن سپاسنامه و جایزه ای اهدا خواهد شد.
به نویسنده مقاله برتر فرصت داده خواهد شد تا مقاله‌اش را در همایش در حضور شرکت کنندگان ارایه نماید.

زمان برگزاری همایش علمی:
یکشنبه از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح، ۱۳ ثور ۱۳۹۴ برابر با ۳ می ۲۰۱۵
مکان:
سالن کنفرانس‌های فاکولته زراعت در مجتمع دانشگاه هرات