خانه / تازه‌ها / برگزاری همایش علمیِ بزرگداشت از روز جهانی آزادی مطبوعات در دانشگاه هرات
برگزاری همایش علمیِ بزرگداشت از روز جهانی آزادی مطبوعات در دانشگاه هرات

برگزاری همایش علمیِ بزرگداشت از روز جهانی آزادی مطبوعات در دانشگاه هرات

همایش علمی زیر نام “آزادی رسانه‌ها در افغانستان؛ چالش‌ها، دستاوردها و فرصت‌ها” به مناسبت سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات در دانشگاه هرات برگزار شد.
این مراسم توسط دانشکده ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات و انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به همکاری نهاد دانش آموخته‌ گان افغان، برگزار شد و در آن 300 تن از دانشجویان ژورنالیزم، خبرنگاران، استادان، مسوولان دانشگاه‌ها و برخی از مقام‌های ارشد دولتی هرات شرکت کردند.
فیصل کریمی استاد ژورنالیزم دانشگاه هرات و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانستان در سخنرانی علمی در مورد ” رسانه‌ها در افغانستان؛ دستاوردها و چالش‌ها” از آزادی بیان به عنوان مهمترین دستاورد نظام سیاسی افغانستان یاد کرد.
IMG_7155
او گفت با وجود نظام آزادی گرا و کثرت گرای رسانه‌ای در کشور، هنوز هم خشونت‌ها و تهدیدها در برابر خبرنگاران در کشور حال افزایش است.
به گفته کریمی نبود بیمه و مصوونیت شغلی برای خبرنگاران، قراردادهای کاری ناعادلانه رسانه‌ها با خبرنگاران و نداشتن حمایت های کافی از سوی رسانه‌های شان در جریان پوشش جنگ و نا امنی‌ها بخش دیگری از تهدیدها در برابر کار خبرنگاری در افغانستان است.
به گفته این استاد پوهنتون هرات، حکومت وحدت ملی اراده ای برای حمایت از رسانه‌ها و اجرای قانون رسانه‌ها و قانون دسترسی به اطلاعات ندارد.
ولی محمد حدید خبرنگار در هرات نیز در این همایش علمی، از دشوارهای کار خبرنگاری در هرات سخن گفت و تاکید کرد که دسترسی محدود خبرنگاران به اطلاعات مشکل جدی در برابر کار اطلاع رسانی است.
او از مقام‌های دولتی خواست تا در زمینه مکلفیت‌های شان در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها مسوول باشند.
IMG_7132
در این همایش یک گفتمان و بحث آزادی نیز در پیوند آسیب شناسی وضعیت رسانه‌ها در افغانستان برگزارشد و اشتراک کنندگان بر نقش و مسوولیت اجتماعی خبرنگاران در جریان کار خبرنگاری تاکید کردند.
به مناسبت سه می، روز جهانی آزادی مطبوعات یک رقابت مقاله نویسی در زمینه آزادی مطبوعات در بین دانشجویان ژورنالیزم دانشگاه هرات برگزار شده بود و در این همایش به سه مقاله نویس برتر سپاسنامه و جوایزی اهدا شد.
دراین رقابت دانشجویی، عزیرالله نیکیار مقام اول، سهیلا صبری مقام دوم و محرم قاسمی مقام سوم این رقابت را بدست آوردند.

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*