خانه / تازه‌ها / رسانه‌های اجتماعی، مشارکت و بینش سیاسی مردم را بالا می‌برند
رسانه‌های اجتماعی، مشارکت و بینش سیاسی مردم را بالا می‌برند

رسانه‌های اجتماعی، مشارکت و بینش سیاسی مردم را بالا می‌برند

نشست علمی “نقش رسانه‌های اجتماعی در مشارکت سیاسی شهروندان” با سخنرانی فیصل کریمی، استاد دانشگاه هرات و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان در حاشیه نمایشگاه کتاب در هرات برگزار شد.
در این نشست، مسوولان دولتی، استادان دانشگاه، دانشجویان، فرهنگیان و فعالان رسانه‌های اجتماعی شرکت کردند و در مورد مشارک سیاسی شهروندان و نقش رسانه‌های اجتماعی با هم به بحث و تبادل نظر پرداختند.
فیصل کریمی استاد رسانه‌های جدید در دانشگاه هرات تنها سخنران این نشست علمی بود.
او در این سخنرانی علمی، به نقش رسانه‌های اجتماعی در تحولات سیاسی و اجتماعی جهان و افغانستان پرداخت و تاکید کرد که رسانه‌های اجتماعی امروز بخش جدایی ناپذیر زندگی امروز مردم شده و زمینه را برای مشارکت و بسیج مردمی نیز فراهم ساخته اند.
او گفت که رسانه‌های اجتماعی امروز به قدرت‌های تاثیرگذار شهروندان در همه کشورها مبدل شده اند و شهروندان با توییت کردن، وبلاگ نویسی و اشتراگ‌گذاری مشارکت سیاسی شان را درجامعه به نمایش می‌گذارند.
این استاد دانشگاه با برشمردن نقش تاثیر رسانه‌های اجتماعی در شکل گیری بهار عربی و سازماندهی اعتراض‌های ضد حکومتی در مصر، لیبیا و تونس گفت که شهروندان امروز با امکانات تعاملی و اشتراک گذاری این رسانه‌ها روز به روز قدرتمندتر می‌شوند.
فیصل کریمی در این سخنرانی همچنان گفت که پس از بهار عربی در سال 2011 میلادی، شهروندان بسیاری از کشورهای جهان خواستار اصلاحات در ساختار سیاسی و روند دموکراسی در کشورهای خود شدند.
به گفته او در حاضر رسانه‌های اجتماعی ابراز قوی‌ای برای اطلاع رسانی به مردم، نقد قدرت حاکم و افزایش بینش سیاسی مردم شده اند و این امروز زمینه ظهور دموکراسی دیجیتال را فراهم ساخته است.
او در پایان این نشست به نقش رسانه‌های اجتماعی در مشارکت سیاسی شهروندان افغانستان پرداخت و گفت که اجرای کمپین‌های انتخاباتی در رسانه‌های اجتماعی، ترویج مشارکت مردم در انتخابات، افشاگری تقلب‌های انتخاباتی، اطلاع رسانی به مردم و برنامه ریزی اعتراض‌ها و تظاهرات‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی، نمونه‌های خوبی از استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط شهروندان در امور سیاسی کشور است.
این نشست علمی از سوی اداره اطلاعات و فرهنگ هرات و موسسه فرهنگی پژوهشی آرتاکونا برنامه ریزی شده بود.

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*