خانه / تازه‌ها / فیصل کریمی: رسانه‌ها با اصلاح نگرش سیاستمداران، می‌توانند صلح را در افغانستان ترویج دهند
فیصل کریمی: رسانه‌ها با اصلاح نگرش سیاستمداران، می‌توانند صلح را در افغانستان ترویج دهند

فیصل کریمی: رسانه‌ها با اصلاح نگرش سیاستمداران، می‌توانند صلح را در افغانستان ترویج دهند

DSC00956
همایش علمی “فرصت‌ها و چالش‌های فراروی صلح در افغانستان” امروز به مناسبت روزجهانی صلح در دانشگاه هرات برگزار شد. در این همایش که از سوی دیپارتمنت جامعه شناسی دانشگاه هرات برگزار شده بود، هیئت رهبری دانشگاه، استادان و دانشجویان جامعه شناسی این دانشگاه شرکت کردند.
فیصل کریمی، استاد ژورنالیزم دانشگاه هرات یکی از سخنرانان این همایش علمی بود. او با ارایه سخنرانی علمی تحت عنوان” نقش رسانه‌ها در ایجاد صلح و پیشگیری درگیری‌ها در افغانستان” تاکید کرد ژورنالیزم صلح پس از جنگ جهانی دوم ظهور کرد. زمانی که رسانه‌ها با نشر خبرهای جنگ و خشونت سبب تشدید جنگ و آتش افروزی شدند، دیدگاه هایی مطرح شد که رسانه‌ها باید از نشر خبرها و مطالبی که سبب ایجاد تشنج و بالاگرفتن درگیری ها می شود جلوگیری کنند.
این استاد دانشگاه در سخنرانی اش گفت در زمان جنگ و درگیری، اطلاعات قدرت است و نبود آزادی‌های رسانه‌ها و نیز نبود دسترسی به اطلاعات میتواند در هر مرحله از درگیری مردم را نا امید و بیقرار سازد و اذهان آنها را دستکاری کند.
آقای کریمی تاکید کرد که “رسانه‌ها می توانند نگرش سیاستمداران و بازیگران سیاسی را اصلاح کنند و تا زمانیکه نگرش سیاستمداران تغییر نکند، ما شاهد صلح در کشور نخواهیم بود.”
او افزود که رسانه‌ها و خبرنگاران باید این نکته را همواره در ذهن داشته باشند که رسالت شان حفظ صلح، مفهوم زندگی آرام و ساختن دنیای بهتر برای انسان ها است.
DSC00942
او با برشمردن نقش رسانه‌ها در ایجاد صلح گفت که رسانه‌ها در آوردن صلح پایدار این کارکردها را دارند:
1. – رسانه ها می توانند توجههای بین المللی را برای ایجاد صلح در کشور جلب کنند. ( ائتلاف جهانی برای صلح)
2. – رسانه‌ها می توانند نور درخششی بر درگیریها و جنگها در هر نقطه از جهان باشند.
3 – رسانه ها با انتقال و رساندن پیام صلح به درون و بیرون از مرزها می‌توانند مردم را آرامش دعوت کنند.
4- رسانه ها میتوانند اطلاعات معتبر را به مخاطب برای مدیریت تعارض ودرگیریها برسانند.
5-رسانه‌ها می توانند به کشف عوامل پشت درگیریها و اهداف واقعی طرف‌های درگیر در جنگ به پردازند.
6- رسانه‌ها می توانند به بازسازی روحیه آسیب دیدگان و قربانیان جنگ به پردازند.
7 – نشان دادن راه حل ها و تلاش برای جلوگیری از تشدید بیشتر درگیریها هسته اصلی روزنامه نگاری صلح نیز است.
8- رسانه‌ها می توانند یک کمک بزرگی به مدیریت درگیری‌ها، تعارض و ایجاد صلح کنند.
9- بازتاب داستان قربانیان، کمک به آگاهی و پاکسازی روان قربانیان
10 – بسیج کردن حمایت‌های عمومی برای صلح
11 – ایجاد فشارهای عمومی بر احزاب و گروه های درگیر برای آمدن به میز مذاکره
12 – انعکاس پیامدها و زشتی‌های جنگ و نشان دادن مزایای صلح
13 – آشنا ساختن مردم با ادبیات صلح وآور و استفاده از آن در رسانه‌ها
14 – رسانه‌ها می توانند پیام آور صلح باشند و هم زمینه ساز جنگ
15 – رسانه‌ها و خبرنگاران بیش از هر بازیگر رسمی و غیر رسمی دیگر می توانند در نزدیک کردن جان ها، دل ها و رفتارها با یکدیگر نقش ایفا کنند.
DSC00988
او گفت که رسانه‌های افغانستان برای ترویج صلح باید خبرها و گزارش های توسعه و صلح آمیز را محور تولیدهای رسانه‌ای خود قرار دهند.
این استاد ژورنالیزم دانشگاه هرات تاکید کرد در شرایطی که جنگ، درگیری و بحران امنیتی روز به روز در افغانستان در حال افزایش است باید همگرایی رسانه‌ای برای تقویت صلح به میان آید و نبرد تمام عیار رسانه‌یی از سوی رسانه‌های کشور افغانستان علیه جنگ و خشونت در سراسر افغانستان آغاز شود.
او در پایان سخنرانی علمی به مناسبت روزجهانی صلح گفت که حمایت از رسانه‌های آزاد، مستقل و کثرت گرا، آموزش خبرنگاران در حوزه ژورنالیزم صلح، مسوولیت اجتماعی خبرنگاران و رسانه‌ها برای ترویج صلح و رعایت اصول اخلاق حرفه‌یی روزنامه‌نگاری توسط خبرنگاران افغانستانی، پیش زمینه‌های اصلی نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در ایجاد صلح و پیشگیری درگیری‌ها در افغانستان است.

برای دریافت اسلاید سخنرانی اینجا کلید کنید.

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

۲ نظر

  1. خیلی عالی بود. اما با کارکرد امروزی رسانه ها در افغانستان دید مردم و اجتماع و حتی اعتماد شان نسبت به کارگرد رسانه و تاثیرات آن خیلی کم شده به حدی که از رسانه بیشتر از پخش آهنگ؛ سریال و گفتمان های بی نتیجه انتظاری نمیرود.
    اینکه در سطح بین الملل چقدر تاثیر گذار است و بوده جای شکی نیست اما در افغانستان میتوان نقش تاثیر گذاری انرا خیلی ضعیف توصیف کرد و این گفته های شما در رسانه های افغانستان کاری دور از تصور است

    • ممنون از شما خانم کریمی. رسانه‌ها در تامین صلح در هرجامعه می توانند نقش داشته باشند اما اینکه در افغانستان رسانه ها احساس مسوولیت اجتماعی کمتر دارند و جنگ و نا امنی همه زمینه ها را فراگرفته بحث جدایی است. بازهم رسانه می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشند اگر اراده ای باشد. پس نقش و تاثیرگذاری رسانه ها غیرقابل انکار است. بهروز باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*