خانه / تازه‌ها / شرکت در برنامه آموزشی تقویت ژورنالیزم افغانستان در ترکیه
شرکت در برنامه آموزشی تقویت ژورنالیزم افغانستان در ترکیه

شرکت در برنامه آموزشی تقویت ژورنالیزم افغانستان در ترکیه

کنفرانس علمی تقویت ژورنالیزم افغانستان، از تاریخ اول تا 12 آگست 2014 در شهراستانبول ترکیه برگزار شد.
دراین کنفرانس علمی، 35 تن از استادان ژورنالیزم دانشگاه‌های هرات، بلخ، ننگرهار و شیخ زاهد خوست، بخاطر افزایش ظرفیت‌های علمی، شیوه‌های نوین تدریس و کسب مهارت‌های ژورنالیزم مدرن شرکت کردند.
این کنفرانس علمی از طرف سه دانشگاه امریکایی هریک: دانشگاه ایالتی سن حوزه، دانشگاه آرزونا و دانشگاه بال استیت برگزار شد و 12 استاد امریکایی از این سه دانشگاه، تجربیات و اندوخته‌های علمی‌شان را به استادان ژورنالیزم افغانستان شریک ساختند.

10550047_10203623253519605_7371624691190100283_o

دراین کنفرانس علمی، روی موضوعات علمی و مهارتی: مبایل ژورنالیزم، کارکرد وب و اچ تی ام ال، عکاسی و تصویربرداری حرفه‌ای، گزارشگری و نوشتن برای وب، تولید محتوای آنلاین، یکپارچه سازی صدا و تصویر، مهارت‌های فنی وب سایت، تکنیک‌ها و شیوه‌های جدید تدریس، طراحی کریکولم و مفردات درسی، اخلاقی رسانه‌‌ای، اخلاق آموزشی، مستند سازی، کاربرد رسانه‌های اجتماعی در خبر رسانی، کمپین روابط عمومی، مقایسه و اشتراک‌ گذاری برنامه‌های درسی و گزارشگری تخصصی بحث شد و پروفیسورهای امریکایی این برنامه‌ها را تدریس کردند.
استادان ژورنالیزم افغانستان و امریکایی نیز با شرکت در کارهای گروهی، تجربیات و روش های تدریس خود را در مضامین مشابه، به همدیگر انتقال دادند.
در حاشیه های این کنفرانس علمی، استادان ژورنالیزم افغانستان نیز کارهای عملی و گروهی را پیرامون موضوعات تازه ژورنالیزم تهیه و ارایه کردند.
من نیز در روز چهارم این کنفرانس علمی، سخنرانی علمی پیرامون “استفاده از وب در مدیریت آنلاین صنف درسی” ارایه کردم و تجربیات خود را دراین زمینه با سایر استادان ژورنالیزم افغانستان به اشتراک گذاشتم. من در جریان این برنامه، بهترین وبلاگ های دانشجویانم را که در صنف روزنامه نگاری آنلاین کارکرده بودند، به اشتراک کنندگان نمایش دادم که دانشجویان ژورنالیزم در دانشگاه هرات، چطور از فضای مجازی و وب، برای یادگیری مهارت های فنی و تخصصی ژورنالیزم مدرن استفاده میکنند.
برای ادامه فعالیت ها از طریق فضای مجازی وب سایت مشترکی برای اشتراک گذاری اطلاعات و منابع درسی ایجاد شد تا همه استادان ژورنالیزم افغانستان و استادان امریکایی مجری برنامه، روی آن کار کنند.

DSC_0377

این کنفرانس علمی در مراسم ویژه‌ای به تاریخ 12 آگست 2014 در هوتل هالیک گرند استانبول به پایان رسید و برای اشتراک کنندگان تصدیق نامه‌های فراغت از سوی دانشگاه ایالتی سن حوزی امریکا اهدا شد.
این کنفرانس علمی، سومین کنفرانسی بود که تحت برنامه تقویت ژورنالیزم افغانستان به همکاری مالی سفارت امریکا در کابل برگزار شد. اولین برنامه درسال 2012 در دوبی برگزار شد و دومین برنامه در شهر حیدرآباد هندوستان تدویر یافته بود.
از سه سال به اینسو چهار دانشگاه امریکایی با حمایت مالی سفارت امریکا در کابل، توامیت‌های علمی سه ساله را با دانشکده‌های ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه‌های هرات، کابل، بلخ، خوست و جلال آباد امضا کرده اند و براساس این توامیت، برنامه‌های درسی این دانشکده‌ها برابر با معیارهای روز جهانی و نیازهای جامعه افغانستان بروز گردیده و استادان این دانشکده‌ها نیز در برنامه‌های کوتاه مدت علمی در ایالات متحده امریکا و چند کشور دیگر شرکت کرده‌اند.

درباره‌ی فیصل کریمی

فیصل کریمی، روزنامه‌نگار، استاد دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات، بنیانگذار و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان است. او با 18 سال تجربه کار رسانه‌ای، کارشناس ارشد مطالعات رسانه‌های جدید و ارتباطات است. حوزه‌ی تخصص و پژوهش او، روزنامه‌نگاری آنلاین و رسانه‌های جدید است.

یک نظر

  1. پوهنمل عبدالناصر صوابی

    موفقیت های مزید جناب استاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*